Zakrzepica to inaczej żylna choroba zakrzepowo–zatorowa, która jest również określana jako zakrzepowe zapalenie żył głębokich. W przebiegu tej choroby tylko czasami pojawiają się charakterystyczne objawy zakrzepicy, gdyż w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo. Przez to choroba ta jest bardzo groźna – nieleczona może być niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Wiele osób zastanawia się, co to jest zakrzepica? Zakrzepica najczęściej dotyczy żył podudzia, czyli łydki, a o wiele rzadziej dotyczy uda lub miednicy. Zakrzep sam w sobie nie jest niebezpieczny dla życia, jednak kiedy oderwie się od ściany żyły, może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej, a tym samym w bardzo krótkim czasie spowodować śmierć.

Objawy zakrzepicy

Pierwszym, charakterystycznym objawem jest ból w łydce, który nasila się przy zginaniu stopy. Zakrzepica objawy ma jeszcze inne, takie jak: obrzęk, opuchlizna w okolicy kostki, dochodzi do stanu zapalnego, przez co skóra jest zaczerwieniona i ciepła. Czasami może pojawić się stan podgorączkowy, a u niektórych jest również przyspieszona czynność serca, czyli tachykardia. Jednak żylna choroba zakrzepowo–zatorowa może też przebiegać bezobjawowo. Dlatego warto zgłosić się do lekarza, który zleci badania na zakrzepicę i wdroży odpowiednie leczenie – można zastosować leki przeciwzakrzepowe (np. Xarelto). Objawy zakrzepu w nodze powinny nas skłonić do wizyty u lekarza.

Zakrzepica żył głębokich i jej przyczyny

Jeśli nasz układ krwionośny jest zdrowy, to krew płynie żyłami do serca. Zakrzepica żył powstaje, gdy mechanizm zawodzi, co prowadzi do stanu zapalnego, a to z kolei do uszkodzenia warstw nabłonka. Tworzy się zakrzep, co utrudnia odpływ krwi do serca i przez to może powodować powstanie zatoru.

Jak leczyć zakrzepy krwi?

Zakrzepy krwi trzeba leczyć, a wybór odpowiedniego leczenia zależy od zaawansowania choroby i od miejsca, w którym powstał zakrzep. Najczęściej stosuje się leki przeciwzakrzepowe, które zmniejszają ryzyko powstania zatoru płucnego, ale też hamują rozwój choroby. Ważne jest też leżenie z uniesioną nogą, a także noszenie podkolanówek lub rajstop uciskowych. Od lekarza trzeba się dowiedzieć również, czego nie wolno robić przy zakrzepicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieleczona zakrzepica może doprowadzić do śmierci.

Zobacz także: Udar mózgu – jak mu zapobiec? Objawy, przyczyny i leczenie

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ