Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ryżu. Jest to produkt dodawany do wielu dań. Jakie właściwości ma odmiana basmati?
Ryż jest podstawowym pożywieniem dla ponad połowy ludzi na całym świecie. Choć kojarzymy go głównie z Chinami, znajduje się w wielu kuchniach świata. Z ryżu robimy przede wszystkim risotto, sushi i paella. Jest świetnym dodatkiem do ryb i mięs. Jednym z jego rodzajów jest ryż basmati. Można go znaleźć w ofercie wielu producentów zdrowej żywności, m.in. u Kupiec.pl.
Właściwości ryżu basmati
Ryż basmati ma śnieżnobiałe, delikatne i smukłe ziarna. Charakteryzuje się wyrazistym, orzechowym aromatem. Dlatego właśnie nazywany jest księciem ryżu. Głównymi miejscami jego upraw są Indie i Pakistan. Rośnie przede wszystkim u podnóży Himalajów. Jeżeli chodzi o jego gotowanie, to pęcznienie jedynie wzdłuż. Oznacza to, że jego ziarna stają się niezwykle długie, cienkie i sypkie.
Ryż basmati jest idealnym dodatkiem do dań kuchni hinduskiej. Świetnie pasuje do ryb, drobiu oraz mięs.
Najszlachetniejszy ryż na świecie
Ryż basmati bezapelacyjnie został okrzyknięty jako najszlachetniejszy ryż na świecie. Specyfika miejsca, w jakim powstaje pozwala na wyczuwanie w nim klimatu zarówno słońca, jak i mrozów. Do gleby, na której rośnie, wsiąka krystaliczna woda spływająca z lodowców Himalajów. Dzięki tym specyficznym warunkom, w jakich się rozwija, uzyskuje niepowtarzalny aromat, którego nie ma żaden inny gatunek ryżu.
Walory smakowe, jakie udaje się uzyskać przy takim ryżu są po prostu nie do opisania. Znawcy zdrowej żywności są zachwyceni, że mają możliwość używania w swojej kuchni tej odmiany, ponieważ jest ona jedyna w swoim rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że ryż basmati jest produktem luksusowym, który będzie w stanie docenić jedynie miłośnik wyrafinowanych smaków, pragnący spożywać wyjątkowe składniki. A ryż basmati jak najbardziej do tego szacownego grona należy.
Warto choć raz przyrządzić danie, którego głównym składnikiem będzie ryż basmati. Zobaczysz różnicę między tym ryżem, a tym, który bardzo dobrze znasz od dawna.